Nazivi kameno doba, željezno doba i brončano doba odraz su čovjekove ovisnosti o Zemljinoj kori. Možete li naći prikladan naziv za današnje doba? Hvala.

Ime i prezime: Marija Jelić marija1104@gmail.com

Ovo miriše na zadaću, tako da ću izbjeći direktne odgovore.
Za prethodna (pra)povijesna razdoblja spomenuti su nekakvi materijali čija je upotreba tadašnjim ljudima donijela znatan napredak, tako da bi trebalo naći neki materijal koji isto čini danas. Kandidatâ ima mnogo i možeš ih vidjeti svuda oko sebe. Pogledaj od čega su napravljene zgrade, automobili, računala, odjeća, brodovi, avioni... Neki od tih materijala koristili su se i prije, nekih pak nije bilo. Neki od njih mogli bi se izbjeći, neki su nužni da bi uređaji mogli postojati. Svaki odgovor koji nađeš bit će dobar ako dolazi s nekakvim objašnjenjem.

Moram ipak dometnuti da "ovisnost o Zemljinoj kori" nije najsretnije sklopljen izraz. Da nema Zemljine kore, svi bismo sad plutali na magmi, tako da ona znači malo više od pukih materijala. Isto tako, more opet nije dobar kontrast jer i sav kopneni svijet ovisi o tomu da postoji nekakvo kopno. Možda ipak nije trebalo stvarnost (nazivi povijesnih razdoblja odražavaju stanje tehnologije) prilagođavati temi poglavlja udžbenika kemije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr