što je Kremična kiselina, i za što je potrebna/odgovorna u ljudskom organizmu?

Ime i prezime: Sasha Mikulec sasha.mikulec@gmail.com

Kremična ili silicijska kiselina (samo potonje ime se danas koristi u Hrvatskoj) je jedan od rijetkih spojeva (istina, možda bi lakše bilo govoriti o silicijevom dioksidu, budući da raznih solî i kiselina ima u ogromnim količinama) koji su gotovo sveprisutni na Zemlji, a u ljudskom organizmu nemaju sigurno potvrđene uloge. Štoviše, i ostatak živog svijeta prilično je nesklon umetanju silicijevih spojeva u se, tako da su im glavni potrošači alge kremenjašice i poneke spužve, dok među složenijim bićima ostaju tek kurioziteti poput riže koja ima problemâ s rastom ako u tlu nedostaje silicija.

Zbog poprilične sklonosti polimerizaciji, silicijska (H2SiO3) i metasilicijska (H4SiO4) kiselina prisutne su u vodenim otopina taman u toj mjeri da im se može dokazati postojanje, a većina materijala, pogotovo u krutinama, otpada na razne polisilicijske kiseline i njihove soli. Tipičan primjer soli silicijske kiseline je natrijev silikat, obično dostupan kao koncentrirana vodena otopina poznata pod imenom vodeno staklo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr