Izdvoji kemijske formule koje označuju formulsku jedinku spoja:NaCl,SO3,Fe2O3,CO2,MgCl2,CO,SO2,ZnCl2,P2O5,H2s

Ime i prezime: Patricija Baričević patricija.baricevic@bj.t-com.hr

Sve navedene formule ouznačavaju formulsku jedinku spoja. No, neke od njih k tomu označavaju i molekule spoja.

Formulska jedinka je najmanja količina neke tvari, dok je molekula najmanja čestica neke tvari. Ako je tvar molekulske građe, onda je molekula ujedno i formulska jedinka, a ako je tvar ionske građe, onda će formulska jedinka biti nekolicina ionâ, njih najmanje dva.

Hoćeš li za neku tvar reći je li ionske ili molekulske građe, ili pak jednostavno poliatomske (metali, grafit, dijamant, ...), ovisi o tomu koji ju elementi grade. Spojevi između metalâ i nemetalâ često su ionski, dok su oni između nemetalâ obično molekulski. No, uvijek se tu nađe poneka iznimka, tako da će npr. berilijev klorid biti molekulske građe, a amonijev klorid ionske.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr