Mozete li mi pomoći s ovim zadatkom? Uz predpostavku 100% čistoće uzorka i postojanja samo jedne vrste nuklida atoma bakra. Odredi broj atoma izotopa bakra 63 u okrugloj bakrenoj šipci promjera 10mm i dužine 71.5cm. Gustoća je 8.91g/cm kubičnom. Rezultat prikaži na 3 značajne znamenke. Hvala.

Ime i prezime: Dominika Ančić anam61486@gmail.com

Poče školska godina, počeše i nesretno smišljeni zadaci; počešimo se svi skupa po glavi i reknimo uglas: avaj!

Stopostotna čistoća uzorka nije dostupna stvarnom svijetu. Uvijek se provuče neki stranac, tako da i superčisti uzorci nakon pet-šest devetki imaju neku drugu brojku. Naravno, za praktične potrebe uvijek se to zaokruži na stotinu postotaka.

Pretpostavka o postojanju samo jednog nuklida bakra opet nije u skladu sa stvarnošću (jer ih ima hrpetina), ali ovaj put je greška očito u jeziku, budući da je autor očigledno mislio na šipku bakra-63. Ono što bi svejedno bilo korisno dati u takvom zadatku je relativna atomska masa bakra-63. Ona iznosi 62,93 (a ne 63).

To što su okrugle kugle, a šipke u pravilu valjkaste ne bi trebalo utjecati na rješivost, jer se poneke formule podrazumijevaju čim brojke budu dane.

Gustoća bakra-63 (pri 20 °C) nije 8,91 g/cm3, nego 8,83 g/cm3 (D. D. Snyder, J. Appl. Phys., 31 (1960) 440‒1.). No, i tu treba biti oprezan jer već sama mikrostruktura materijala utječe na gustoću.

S obzirom na to da je promjer dan s dvije značajne znamenke, besmisleno je da ih rezultat ima više. No, čak i bez toga nije baš najdražesniji prizor kad se neki rezultat traži s određenim brojem značajnih znamenki. Taj broj ne ovisi o prohtjevima autora zadatka, nego o vrijednostima koje su zadane tj. o njihovoj preciznosti. Ako se brojke samo množe, kao što je slučaj u ovom zadatku, onda će rezultat imati onoliko značajnih znamenki koliko ih ima najmanje precizan faktor (dakle, dvije).

Nakon ovih par opaski mogu se pozabaviti i rješenjem:

N(63Cu) = m(63Cu)/ma(63Cu)

= m(63Cu)/(Ar(63Cu)·u)

= (ρ(63Cu)·V(63Cu))/(Ar(63Cu)·u)

= ρ(63Cu)·r2·π·l)/(Ar(63Cu)·u)

Radijus šipke je, naravno, jednak polovici promjera, a unificirana atomska jedinica mase (u) iznosi 1,6605·10−24 g. Sve što još preostaje je paziti da se veličine točno preračunaju, e kako ne bi rezultat na kraju imao ispravne znamenke, ali pogrešan red veličine. I, naravno, to što se zadatak može riješiti ne znači da je dobro postavljen.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr