Da li znate reakcije između određenih kiselina naprimjer mravlja kiselina + sirćetna kiselina i sta nastaje i tako međusobno osnovnih nekoliko kiselina (pentan ,ocetatna , propinska buter kiselina) a drugo pitanje je bromiranje benzena reakcijski ?

Ime i prezime: Elman Selimovic elman_ze_@hotmail.com

Direktnih reakcija između karboksilnih kiselina ne bih očekivao, a ako se one pomiješaju s nekim jakih dehidratacijskim sredstvom, nastajat će anhidridi. Ako se želi ciljano spraviti mješoviti anhidrid, mudro je krenuti s kiselinom i kiselinskim halogenidom (najdostupniji su kloridi), tako da bude sigurno da će reagirati molekule različitih kiselina. Inače bi nastala smjesa triju različitih ahnidrida.

Za bromiranje benzena potrebni su benzen, brom i neka Lewisova baza koja će katalizirati reakciju. Aluminijev, bakrov(II) ili željezov(III) bromid nameću se kao najprihvatljivije opcije. Ono što se u samoj reakciji događa je cijepanje molekule broma na kationski (bromov kation) i anionski komad (bromidni anion koji se veže s metalnim bromidom u tetrabromometalat), tako da elektrofilni napad na benzen izvrši pozitivno nabijena čestica.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr