Reakcije na etere ?

Ime i prezime: Melisa Hodzic melisa_hodzic@hotmail.com

Sve ovisi o eteru i tomu tko ili što na njega reagira. Uzme li se kakvo ljudsko biće i navede da udiše pare dietilnog etera, reakcija će prvo biti omamljenost, a zatim i padanje u san. To se svojstvo etera dugo vremena koristilo u medicini, posebice kirurgiji. Dade li se pak nekome da udiše pare difenilnog etera, reakcija će biti neka vrst veselja, budući da taj eter ima ugodan miris nalik onom ruže.

Držimo li se jednostavnijih kemijskih sustava, konkretno, čistih spojeva, može se naći da većina nikako ne reagira na etere, a spomena vrijedne iznimke (zbog toga što se mogu koristiti u analitičke svrhe) su bromovodik i jodovodik, koji cijepaju etere u alkohole i alkilne halogenide, te kisik koji od njih pravi eksplozivne perokside. Želimo li provjeriti je li neki spoj eter, a čvrsto smo odlučili da se nećemo poslužiti nikakvom spektroskopijom, morat ćemo prvo osigurati da nema nijedne druge skupine koja bi reagirala s jodovodikom, zatim pocijepati eter spomenutim reagensom i onda pokazati da smo dobili alkohol i alkilni jodid (u istim količinama).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr