Što je aceton?Čistio sam mamin kofer acetonom i ostali su bijeli tragovi!,kako da popravim učinjenu pogrešku?Hvala!!

Ime i prezime: Filip Rosspacher filson@net.hr

Kupi mami cvijeće da se manje ljuti.

Aceton je bezbojna organska tekućina oštra mirisa i s vrelištem pri nekih 56 °C. Koristi se kao otapalo, tako da se često nađe kao potrošna roba u laboratorijima, dok se među običnim svijetom počesto pojavi u otapalima za boje te kao sredstvo za skidanje ili razređivanje laka za nokte.

Kako mi nisi rekao od čega je kofer napravljen, ne mogu reći je li bijela mrlja nastala zbog nečega što je bilo otopljeno u acetonu ili nečega što je u materijalu od kojega je kofer napravljen. Ako aceton ne pravi nikakvu štetu materijalu kofera, možeš pokušati isprati mrlju s još acetona, i zatim brzo osušiti kofer (npr. feniranjem), za slučaj da je bijela mrlja posljedicom nečega u materijalu kofera.
Ako je pak očito da aceton radi nešto materijalu kofera (otapa njega ili možda neku boju), jedino je uputno pokušati mrlju isprati vodom, eventualno uz kakvo četkanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr