Molim vas ako mi možete ikako objasniti što su pseudohalogenidi?

Ime i prezime: Mirela Volf

5000.

Pseudohalogenidi su sve one tvari čije su kemijske naravi slične onima halogenidâ, a u kemiju ih je (definiravši ih) uveo Lothar Birckenbach 1925. U njih spadaju cijanidi, cijanati, izocijanati, tiocijanati, izotiocijanati, azidi i još poneke tvari, a u moderna vremena tu se svrstavaju i neobične vrste poput tetrakarbonilkobaltata(−I) ili Al13I. Svoje ime zahvaljuju već spomenutoj kemijskoj sličnosti halogenidima tj. sličnosti pseudohalogenidnih aniona halogenidnima: u pitanju su redovito razmjerno stabilni jednostruko nabijeni anioni (što će reći da potječu od monoprotonskih kiselina) koji sa srebrom, olovom ili živom daju teško topljive soli. U prikladnim se uvjetima mogu reducirati u pseudohalogene, spojeve koji se ponašaju slično halogenim elementima, a mogu tvoriti i inter(pseudo)halogene, spojeve su kojima su u jednu molekulu povezane dvije različite (pseudo)halogenidne vrste. Naravno, nisu svi (pseudo)halogeni i (pseudo)interhalogeni pripravljeni. Jedan od onih koji bi osobito uveselili svoje otkrivače je diazidni pseudogalogen (N3)2, budući da bi taj spoj bio novi alotrop dušika, uz običan elementarni dušik (didušik) i tetradušik, koji je otkriven pred desetljeće.

Nešto više o pseudohalogenidima možeš naći ovdje.

Usput budi rečeno, ovime je E-škola došla do svog hektojubilarnog pettisućitog odgovora. Otud ona ogromna brojka gore.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr