Pozz, koliki je ionski polumjer vodikova kationa ! sad sam nesto tu trazio u vezi tih polumjera pa nisam naso ! uglavnom pitam , evo npr. izmedu RbCl i NaCl , sad trazimo tko ima vece taliste ! ima ono pravilo: kation koji ima veci polumjer njegovo je taliste manje, znaci bilo bi NaCl > RbCl! A kako bi onda islo HCl i NaCl , u rjesenjima pise da je NaCl > HCl 1 i zato pitam u vezi vodikova kationa, sta je vodikov kation veci od natrijeva kationa ?!?

Ime i prezime: Borislav Cinic

Vodikov kation je sâm proton (ili deuteron ili triton; stoga je elegantnije reći hidron) i njegov polumjer za nekoliko je redova veličine manji od polumjera bilo kakve atomske čestice. Zbog toga, a i stoga što se proton redovito veže za neku drugu molekulu, njegov polumjer nema smisla uspoređivati s atomskima, a pogotovo ne iz toga suditi kakva će biti tališta ili vrelišta nekih spojeva.
Tališta ionskih spojeva ne ovise samo o polumjeru jednog iona, nego i o njegovom naboju, a također i o polumjeru i naboju drugog iona. U najjednostavnijem slučaju, kad su iznosi nabojâ obaju iona jednaki, može se reći da će talište rasti s porastom naboja i smanjenjem razlike među radijusima, kao i sa smanjenjem obaju radijusa. No, bitnu ulogu igraju i kristalne slagaline te udjeli kovalentne veze među ionima (ne postoji savršena ionska veza), tako da s procjenama tališta temeljem bilo čega osim mjerenjâ tališta uvijek treba biti na oprezu.
U slučaju alkalijskih i zemnoalkalijskih halogenida može se primijetiti da tališta rastu kako veličine ionâ opadaju, no litij i berilij se ponašaju pomalo anomalno, dok halogenovodici, budući kovalentnim spojevima, u tu priču uopće ne spadaju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr