Molim vas ako mi možete napisati jednadžbu otapanja ksenon-tetrafluorida u fluorovodiku? Jer u Filipoviću je naglašena samo ionizirana XeF6 otopina. Hvala unaprijed! XeF4(s) + HF-->

Ime i prezime: Mirela Volf volf.mirela@gmail.com

Dojam koji sam stekao čitajući ovu publikaciju takav je da bih jednadžbu otapanja ksenonovog(IV) fluorida u fluorovodiku najradije napisao ovako:

XeF4 → XeF4(sol.)

gdje je (sol.) oznaka za to da je tvar u nečemu otopljena. Eventualno bih još nad strelicu stavio "HF(l)".

Ta jednadžba ne govori puno, ali činjenica je da ne mogu reći ništa konkretno o tomu što se s ksenonovim(IV) fluoridom zbiva kad se otopi u fluorovodiku. U istraživanju koje gore spominjem nije nađeno ništa što bi jasno govorilo o sastavu otopine, budući da slabašna topljivost uvelike onemogućava da se metodom koju su istraživači koristili (ramanska spektroskopija) nešto nađe. Moguće je da ksenonov fluorid stvarno nimalo ne disocira, a možda samo količine trifluoroksenonovih(IV) (pentafluoroksenatni(IV) anioni su malo nevjerojatniji) kationa nisu bile detektabilne.

Mogućnost da jednostavno nisam našao znanstvene radove u kojima bi to bilo opisano ne mogu isključiti, tako da tvrdnju da se dobije najobičnija moguća otopina (samo dosta razrijeđena) ne treba iznositi suviše smjelo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr