da, znam, ali u tome je i problem ! obje jednažbe koje god pocnem rijesavati, da budem iskrena, zapnem u samom pocetku u oksidaciji i redukciji , kombiniram sve reaktante i ione, a ni ne mogu ih ni izjednacit ! tad vec znam da sam pogrijesila... tak da...

Ime i prezime: Emanuela Leko emyleko@net.hr

 


U tom slučaju, nema mi druge nego krenuti od početka.

U prvom zadatku treba izjednačiti jednadžbu:

S + KNO3 + H2O → H2SO4 + N2 + K2SO4

Kad imaš tvari koje mogu ionizirati, korisno je njihove formulske jedinke "razbiti" na temelje ione. Često to olakša izjednačavanje.

S + K+ + NO3 + H2O → 2 H+ + SO42− + N2 + 2 K+ SO42−

Sad možeš zamijetiti da se kalijevi kationi u reakciji ne mijenjaju, a i da se sulfatni anion ponavlja. Također, kako je jednadžba neizjednačena, možeš maknuti onih par dvojki:

S + NO3 + H2O → H+ + SO42− + N2

Sad imaš jednadžbu s kojom je bitno lakše raditi. Sljedeće što trebaš je prepoznati vrste u kojima se mijenjaju oksidacijski brojevi. Nadam se da nije teško domisliti se tomu da su glavni sumnjivci one tvari koje sadrže sumpor i dušik:

S → SO42−

NO3 → N2

Što se tu oksidira, a što reducira, prepoznat ćeš po tomu kako se mijenjaju oksidacijski brojevi. Nadam se da njih znadeš odrediti.

Neovisno o tomu znaš li, sljedeće što trebaš je izjednačiti ove dvije jednadbe polureakcija. Prvo središ da na obje strane ima isto sumpora odnosno dušika, zatim dodaš vode koliko treba da se izjednači količina kisika, onda protonâ koliko treba da svugdje bude isto vodika, a na kraju izjednačiš naboje elektronima.
Kad je to gotovo, jednadžbe treba pomnožiti onime što dobiješ kad najmanji zajednički višekratnik brojeva elektrona koji sudjeluju u polureakcijama podijeliš s brojevima elektrona u pojedinim jednadžbama i onda ih zbrojiti (jednostavnije, nađeš najmanje takve brojeve s kojima možeš pomnožiti jednadžbe tako da se elektroni pri njihovom zbrajanju ponište). Iza toga ostaje još dodavanje ionâ i eventualno pretvaranje ionskih parova u formulske jedinke.

Drugi zadatak rješava se na vrlo sličan način, samo što ima malo više posla s ugljikom. Nadam se da sam s ovim započinjanjem rekao dovoljno da dođeš do kraja. Ako ne, lako ćemo nastaviti, premda bi mi bilo draže da toga ne treba.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija