Koristeći 5 mikrolitra 1.1M AuCl3 u 20ml vodenoj otopini napravite zlatne nanočestice promjera 20nm. Koliko će biti koncentracija nanočestica na kraju? (promjer atoma Au=130 pm)

Ime i prezime: Vedran Šugar dredzona@gmail.com

Kako nije definirana vrsta koncentracije, u napasti sam odlučiti se za masenu koncentraciju, za koju trebaš samo koncentraciju zlatovog(III) klorida pomnožiti s molarnom masom zlata i onda pomnožiti s prvim volumenom i podijeliti s drugim (prvi je toliko malen da se drugi neće bitno mijenjati).

Zadane brojke ipak sugeriraju nešto više posla, što će reći da se traži ili množinska, ili brojevna koncentracija.
Kako nije preciziran oblik nanočestice, a dan je samo promjer, jamačno se taj oblik aproksimiran kuglom, tako da se lako može doći do volumena čestice:

V(nanočestica) = 4/3·r3π

Iako zadatak sugerira računanje mase pojedine čestice preko odnosa njezinog volumena i volumena atoma zlata, ne vidim zašto se ne bi jednostavno pomnožilo taj volumen s gustoćom zlata.

m(nanočestica) = V(nanočestica)·ρ(Au)

Nakon što dobiješ masu čestice, možeš lako odrediti koliko ih ima u otopini:

N(nanočestice) = m(Au)/m(nanočestica)

= m(Au)/V(nanočestica)·ρ(Au)

= V1·c(AuCl3M(Au)/(V(nanočestica)·ρ(Au))

Broj čestica nakon toga lako podijeliš s Avogadrovom konstantom i volumenom otopine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr