Imam pitanje koje obuhvaća gradivo drugog razreda ali ga mi nismo pretjerano obrađivali pa sada imam i problem. Glasi ovako: a) S + KNO3 + H2O ---> H2SO4 + N2 + K2SO4 b) NaMnO4 + NaOH + Na2C2O4 ---> MnO2 + Na2CO3 + H2O Obje jednadžbe treba izjednaciti i treba napisati oksidaciju i redukciju ,pa ako biste mi to mogli malo objasniti, jer mislim da su ovo složeniji zadatci , jer mi jednostavni idu.

Ime i prezime: Emanuela Leko emyleko@net.hr

Svakako su ti zadaci nešto složeniji od onih u kojima imaš npr. reakcije između solî, kiselina, oksidâ ili hidroksidâ, ali posebno složeni ipak nisu.
Kako je ovo treći "redukcijsko-oksidacijski" zadatak u relativno kratkom vremenu, izbjeći ću pisanje varijacije na temu te preporučiti radije da pročitaš ovaj nedavni odgovor, a naročito tekst koji u njemu spominjem. Pokaže li se da nikoje od tamo prikazanih općih načela ne koristi, javi se opet, po mogućnosti s informacijom gdje točno zapinješ ("prije nego što išta počnem pisati" nije mudar odgovor).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr