Pozdrav ! Imam jedno malo pitanje u vezi onih redoks reakcija prilikom izjednačavanja i pisanja parcijalnih jednazbi oksidacije i redukcije ! Npr. imamo kod jednazbe disproporcioniranja ( kada jedan element je i oksidans i reducens) : S + 6OH- --> SO3 + 3H2O + 4e- => zasto su tu elektroni napisani na istoj strani sa molekulama vode , a kod npr. Cr2O7 + 6e- + 14H+ --> 2Cr3+ + 7H2O su elektroni napisani na strani sa vodikovim ionima ! ako kuzite sta hocu rec, zasto sada ne bi onih 4e- iz prve jednazbe pisali na istoj strani zajedno sa OH- ionima !? hvala na razumijevanju!

Ime i prezime: Krešo Krilčić krekril@net.hr

Kao što ljudi imaju ljudska prava, životinje životinjska, a biljke biljna (ostali se organizmi za svoja prava tek trebaju izboriti), tako i elektroni imaju elektronska prava. U kontekstu redukcijsko-oksidacijskih reakcija, elektronska prava znače slobodu izbora strane.
Međutim, kako to često s pravima biva, ona su puki privid. Strana na koju ćeš metnuti elektrone strogo je određena time što jednadžba polureakcije opisuje. Ako je to redukcija, elektroni će se naći s lijeve strane (među reaktantima) jer se redukcija može zamisliti kao primanje elektronâ. Ako je pak oksidacija, elektroni će biti zdesna, među produktima, jer se oksidacija može predstaviti otpuštanjem elektrona. Izjednačavaš li jednadžbe ion-elektronskom metodom, elektrone ćeš dodati tek na kraju, da izjednačiš naboje. To, naravno, ne mijenja gore izrečenu tvrdnju, samo stvara praktični kontekst. I posredno pokazuje da to gdje su hidroksidne ili koje god vrste nije ni najmanje bitno, barem ne neposredno.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr