Da li je moguće provesti polimerizaciju benzena?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.hinet.hr

Trebao bi pitanje malo pojasniti, jer tijek i produkti reakcije ovise o uvjetima i polaznim supstancama. Sam benzen može polimerizirati mehanizmom slobodnih radikala (u sustavu se moraju zbivati reakcije koje paralelno s ovima proizvode potrebne slobodne radikale):
C6H5· + C6H5· -> C6H5-C6H5
C6H5-C6H5· + C6H5· -> C6H5-C6H4-C6H5
(točkice označavaju nesparene elektrone u radikalu)
Ne znam koliko se niz može nastavljati, tj., koliko se fenilnih skupina može povezati u jednu molekulu na ovaj način.

Benzenski prstenovi lakše se povezuju premošćivanjem. Primjerice polifenileter je polimer sastavljen od benzenskih prstenova povezanih kisikovim atomima:
C6H5-O-(C6H4-O-)nC6H5

Mnogi polimeri sadrže fenilne skupine iako polazni spojevi nemaju puno veze s benzenom. Polistiren na primjer ima fenilne skupine kao bočne ogranke. U reakciji polimerizacije te skupine ne učestvuju.

I zadnje što mi pada na pamet (ideja je zapravo od kolege T. Portade): zagrijavanjem u inertnoj atmosferi organski spojevi pougljene. To bismo uvjetno mogli nazvati polimerizacijom. Produkt ima složenu strukturu nalik na deformiranu strukturu grafita (pogledaj negdje u našim starim odgovorima strukturu molekula u ugljenu).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr