Zdravo! Molim vas da mi pomognete u odredjivanju oksidacijskih brojeva elemenata neorganskih spojeva? Za neke lakse spojeve tipa sulfatna kiselina znam i ja odrediti, mada problemi nastupaju kada u spoju ima vise elemenata npr.pentaakvadihlorohromat(III)fluorid i trebam odrediti oksidacijski broj fluora! Uskoro imam ispit iz "Neorganske hemije", pa bih brz odgovor bio pozeljan!:) Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Azra Ahmetovic aazra1992@hotmail.com

Sredina ljeta nije baš vrijeme za brzinu. Nadam se da tri dana ipak nisu pretjerana distanca.

Oksidacijski broj fluora u svim je njegovim spojevima −1. Jedini drugačiji slučaj je elementarni fluor, gdje je fluor u oksidacijskom stanju nula.

Pentaakvadiklorokromat(III)flourid inducira tri zamjerke. Prvo, ime je pogrešno napisano. Drugo, ako je i kromat i fluorid, onda nedostaje kation. Treće, heptakoordinirani kromovi(III) kompleksi nisu baš uobičajeni, a zua ovaj sumnjam da postoji.
Posljedično, izvest ću određene rezove i pretvoriti taj spoj u tetraakvadiklorokromov(III) fluorid.
O tomu kako se određuju oksidacijski brojevi na e-školi se već puno pisalo. Preporučam koristiti tražilicu, a možeš zirnuti i na seriju odgovora do koje se može doći odavde. Općenito, sve se svodi na to da nacrtaš ispravnu Lewisovu strukturu (i o tomu se puno pisalo) i onda sve veze heterolitički pocijepaš te zatim odrediš naboje tako nastalih atoma. Oni su jednaki njihovim oksidacijskim stanjima.
S druge strane, kompleksni spojevi u pravilu nastaju (ili se barem njihovo formiranje može tako zamisliti) bez promjene oksidacijskih stanja, tako da si onu formulu gore trebaš samo razložiti na komade tj. na vodu, kloridne anione, kromov(III) kation i fluoridni anion. S njima ne bi trebalo biti problema.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr