dobar dan! imam jedan zadatak i pokusavam ga rijesit al ne ide, uvijek mi krivo ispadne ! Za reakciju : P4(s) + HNO3 (aq) + H2O (l) ---> H3PO4 (aq) + NO(g) rijesi redoks reakciju i odredi stehiometrijske koeficijente ! dajte pls napisite onak i one formule za oksidaciju i redukciju kada se te dvije jednazbe moraju onak zbrojit, da nisam tu negdje pogrijesio ! hvala

Ime i prezime: Kristijan Bobic

Prvo što trebaš učiniti je prepoznati što prelazi u što. U tvojem zadatku fosfor prelazi u fosfornu kiselinu, a dušična kiselina u dušikov(II) oksid:

P4 → H3PO4

HNO3 → NO

Obje jednadžbe polureakcija prvo treba izjednačiti, a to je najlakše izvesti sljedećim redoslijedom:

Kreneš od toga da izjednačiš broj atomâ kojima se mijenja oksidacijski broj. U prvoj polureakciji to je fosfor:

P4 → 4 H3PO4

Nakon toga prelaziš na kisikove atome. Kako je medij kiseo, pristojnost (ali ne i razum, jer se lako na kraju prebaci iz hidroksida u protone ili obrnuto) nalaže da za to koristiš molekule vode:

P4 + 16 H2O → 4 H3PO4

Iza toga treba izjednačiti broj vodikovih atoma. To se očito izvodi protonima, budući da smo i dalje u kiselini:

P4 + 16 H2O → 4 H3PO4 + 20 H+

Na kraju ostaje naboj. Za naboj služe elektroni:

P4 + 16 H2O → 4 H3PO4 + 20 H+ + 20 e

Na analogan način možeš urediti i redukciju dušične kiseline. Nakon što dovršiš tu jednadžbu, trebaš jednu ili drugu pomnožiti takvim koeficijentima da se po zbrajanju elektroni međusobno ponište. Primjerice, kad bi u jednoj reakciji sudjelovala četiri elektrona, a u drugoj njih šest, prvu bi trebalo pomnožiti s tri, a drugu s dva. Matematičkim jezikom, trebaš naći najmanji zajednički višekratnik tih dvaju brojeva.

Nakon što jednadžbe zbrojiš, svi elektroni morali bi se poništiti (u suprotnom ili nisi dobro zbrajao, ili nisi dobro množio), a vjerojatno će otići i nešto vode i protonâ. Konačnu jednadžbu treba još provjeriti za slučaj da stehiometrijski koeficijenti nisu međusobno prosti (ponekad se dogodi da svi budu parni).

Ako opet zapne, javi točnu lokaciju zapnuća, a u međuvremenu možeš pogledati i ovaj tekst. Osim što daje sve bitne informacije, ima na kraju i nekoliko zabavnih zadataka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr