Dobar dan! Za mjesec i pol cu krenuti u gimnaziju,te sam sad shvatila da sam zaboravila izjednačavanje jednadžbi i sad me to muči.Molim Vas ako mi mozete to malo objasniti.Također sam malo zaboravila raspored subatomskih čestica,kao npr. zasto neke čestice imaju vise elektrona od neutrona te koji su to u ovom zadatku(ovaj broj ispred je atomski jer ga neznam smanjiti):40Ca2+,23Na,14N3-,27Al3+,32S2-.Također i ovaj zadatak:A:16p,16n,15e. B:15p,16n,15e. C:16p,17n,16e. D:16p,18n,16e,koji atomi pripadaju istom elementu(kako da doznam to,) te naziv tog elementa i jednadžba gorenja te elementarne tvari. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Nika Zeko nika.zeko@gmail.com

Da se ne ponavljam, preporučam pogledati što sam o izjednačavanju pisao ovdje i ovdje. Što tamo nisam (dovoljno jasno) objasnio, možeš lako opet pitati.

Atom se sastoji od male i teške jezgre i ogromnog, ali lakog elektronskog omotača. U jezgri se nalaze protoni i neutroni čiji je broj obično ugrubo jednak, ali može slobodno varirati, posljedica čega je postojanje izotopâ (jezgara istog elementa s različitim brojem neutronâ). Elektronski omotač čine elektroni čiji broj u neutralnom atomu mora biti jednak broju protonâ.
U zadatku s atomskim česticama trebaš samo znati da ono s lijeve strane nije atomski, nego maseni broj, te da je taj broj jednak ukupnom broju protonâ i neutronâ. Atomski broj je isto što i redni broj elementa i možeš ga naći u tablici periodnog sustava elemenata. Broj elektronâ u čestici dobit ćeš tako da broju protonâ (atomskom broju) oduzmeš nabojni broj (ako je čestica negativno nabijena, onda ćeš oduzeti negativni broj tj. dodati njegovu apsolutnu vrijednost).

Na drugi zadatak sam u gornjem izlaganju već dao odgovor, ali kako nije očit, evo ga u jednostavnom obliku: identitet elementa određen je brojem protonâ u jezgri. Nakon što nađeš koji je to element, bit će ti lako napisati jednadžbu gorenja, vjerojatno čak i da nisam rekao da nastaje njegov dioksid.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr