Jel mi možete moli vas napisati elektrolizu bakrova( II) sulfata s živinom elektrodom? Unaprijed zahvaljuje

Ime i prezime: Jelena Čulig jculig14@gmail.com

U pitanju nedostaje nekoliko ne posve zanemarivih detalja (je li bakrov(II) sulfat krut, rastaljen ili otopljen; je li živina elektroda anoda ili katoda; koji tip živine elektrode se koristi), tako da ću napisati ono što mogu na temelju onoga što znam od anorganske kemije.
Kako je živa plemenitiji metal od bakra, trebao bi elementarni bakar istiskivati živu iz njezinih soli, pri čemu bi se trebala oslobađati elementarna živa. Otopine bakrovih soli pak ne bi trebale reagirati sa živom, osim ako živa nije anoda, a otopina u strujnom krugu. U slučaju živine anode i vodene otopine bakrovog(II) sulfata očekivao bih pojavu taloga živinog(I) sulfata i nastanak bakrovog amalgama. No, kako tako nešto nisam nikad izvodio, ne mogu jamčiti da bi stvarno bilo tako. Uzme li se obzir nepreciznost pitanja, ne osjećam osobite potrebe da prekopavam literaturu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr