Želio bih znati kako radi akumulator i kojih sve vrsta akumulatora ima? Zanima me kako bih mogao složiti jednostavni akumulator.

Ime i prezime: Lovro Milankovic lmilanko@mail.inet.hr

Akumulatori su u biti obnovljivi galvanski članci. Galvanski članak je sustav koji spontanom kemijskom reakcijom daje električnu struju. Jedan od poznatijih primjera je Daniellov članak čiji opis možeš naći u većini udžbenika kemije ili fizike. Svi galvanski članci se nakon nekog vremena istroše i više ne daju električnu struju, naime kemijska promjena je završena. Međutim, neke od njih moguće je uporabom električne energije vratiti u početno stanje. Takve galvanske članke zovemo akumulatori. Jednostavan akumulator možeš načiniti iz koncentracijskog članka (dvije bakrene elektrode, slani most i dvije otopine modre galice različite koncentracije).

Ja bih ti preporučio da za početak pokušaš načiniti različite glavanske članke (što s metalima i otopinama njihovih soli, što s drugim tvarima i stvarima - pogotovo je zanimljivo istraživati što je moguće načiniti s tvarima koje možeš naći kod kuće - limunske baterije:)), a onda kreneš u izvedbu nekog akumulatora pa na kraju možda načiniš i neki koji će davati dovoljno jaku struju da pokreneš kazetofof, radio ili neku sličnu napravu.

Pozdrav i javi kako ide.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr