1) kada će čvrste ionske tvari biti topljive u vodi ? 2) ako je pOH otopina 5, takva otopina je ? 3) kako tlak utječe na topljivost plinova u tekućinama ? 4) kada će čvrste kovalentne tvari biti topljive u vodi ? 5) koji su dostupni izvori kemijskih tvari ?

Ime i prezime: višnja višnjić

 


0. Multiplikacija pitanjâ uzrokuje kontrakciju odgovorâ.

1. Nije baš trivijalno na to odgovoriti, barem ne u nekoliko kratkih rečenica. Četiri faktora koja su dostatna (ali ne baš uvijek dostupna mjerenjima) jesu entalpija i entropija kristalne rešetke (ovise o tomu kako se ioni slažu u kristalima) te entalpija i entropija hidratacija (ovise o tomu kako se ioni uklapaju u strukturu vode). Opća pravila nisu jako precizna, specijalnih slučajeva pak ima jako puno.
Mislim da se o topljivostima ovdje već nekoliko puta pisalo, tako da se isplati kopati po arhivi.

2. Sigurno je lužnata (čim je koncentracija hidroksidnih iona veća od 10−7 mol/dm3, otopina je lužnata), a vjerojatno i razrijeđena.

3. Porastom tlaka topljivosti plinova u tekućinama nužno će rasti.

4. Za topljivost neionskih tvari vrijede ista opća pravila kao i za ionske. Može se tek dodati da će one polarnije obično biti topljivije.

5. Cijeli Svemir, s naglaskom na Zemlju. Istina, ljudi više vole kad su izvori obilati pojedinim tvarima, tako da se drže onih mjesta gdje su geološki procesi doveli do znatnih povišenja koncentracija određenih tvari. Ili pak bićâ koja proizvode puno nekih tvari.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija