1. Iz kiseline A reakcijom sa natrijevim hidroksidom nastaje natrijeva sol B iz koje reakcijom sa HCl/NaNO2 nastaje diazonijevu sol C: Kopulacijom diazonijeve soli C sa N,N-dimetilanilinom nastaje kiselo-bazni indicator metilorange? 2.ako su polazne sirovine C6H6 i PhCH3 napiši reakcije dobivanja: a)p-ClC6H4NO2 b)m-ClC6H4NO2 c)p-O2NC6H4COOH D)m-O2NC6H4COOH Hvala :)

Ime i prezime: Ivona Ivešić ivesic.ivona@gmail.com

U prvom pitanju nedostaje jedan dosta važan dio, samo pitanje, a ne bi bilo zgorega ni riječi "indikator" i "metiloranž" napisati na hrvatskom jeziku.
S obzirom na to kako izgleda molekula metiloranža, dosta je očito da je A 4-aminobenzensulfonska kiselina, a B natrijev 4-aminobenzensulfonat. C je pak 4-diazobenzensulfonat ili 4-sulfobenzendiazonij. Nemam sad pri ruci Crvenu knjigu, tako da nisam sad posve siguran kako se točno imenuju zwitterioni.

U drugom se zadatku sve svodi na to hoće li se benzenska jezgra prvo nitrirati ili klorirati/oksidirati. Klor i nitro-skupina različito usmjeruju novopridolazeće supstituente, kao i metilna ili karbokslina skupina. Kao donori elektronâ, klor i metil će biti orto- i para-usmjerujući, dok će karboksilna i nitro-skupina biti meta-usmjerujuće. Naravno, to često ne uspijeva savršeno, ali za ovaj tip zadatka ne treba ići preduboko. Samo treba vidjeti kako će poredak reakcija utjecati na konačne ishode.
Pretpostavit ću da ti je poznato kako se izvode nitriranje, Friedel-Craftsovo halogeniranje i oksidacija metilne skupine u karboksilnu. Ako nije, potraži u Pineu ili nečem novijem.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr