Zanima me kako odrediti udaljenost medju ionima, tj ono r iz Coulumbova zakona ?

Ime i prezime: Marko Galić

Jedini pozdan način je pripraviti ili naći lijep kristal soli, metodom difrakcije röntgenskog zračenja na monokristalu skupiti podatke i riješiti kristalnu strukturu i onda iz nje izvući međuionsku udaljenost.
No, to vrijedi samo za spojeve u kojima su i anioni i kationi jednoatomski. Inače stvari budu puno kompliciranije.

Kako najvjerojatnije nemaš pri ruci difraktometar, morat ćeš se za rješavanje zadataka poslužiti već otprije poznatim podacima o ionskim radijusima pojedinih iona. Njih se može naći po udžbenicima kemije, a i po Internetu. Vjerojatno ćeš naići na više različitih vrijednosti za istu ionsku vrstu, a to je stoga što je međuionsku udaljenost puno lakše odrediti, nego radijus pojedinog iona. Naime, kako atomi nisu baš krute kuglice, to im je granica nešto jako proizvoljno, tako da različite metode određivanja daju dosta različite rezultate.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr