Moram postaviti pitanje, kako odrediti da li je jon npr. hlora (Cl) pozitovan ili negativan, tacnije kation ili anion ? Mozda pitanje zvuci glupo. I jos jedno pitanje, kako napisati jednacinom hidrolizu.

Ime i prezime: Enis Lakic elalicic@hotmail.com

Ako je rečeno samo da je prisutan ion klora, no možeš znati koji je ion u pitanju. Iako se u kemiji gotovo beziznimno susreću kloridni anioni, klorovi kationi nisu nemogući i u kontekstima poput međuzvjezdanih plinova ili plazmi sasvim su realna opcija.

Da bi se mogla napisati kemijska jednadžba, treba prvo znati što reagira i što nastaje. Hidrolizâ ima svakakvih i zajedničko im je samo to da voda sudjeluje kao reaktant i da su produkti jednostavniji od reaktanata. Primjerice, hidrolizom etil-acetata nastat će etanol i octena kiselina:

CH3COOCH2CH3 + H2O → CH3COOH + CH3CH2OH

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr