Prvo jedan veliki pozdrav i pohvala na super uredjenoj stranici...stvarno se sve moze naci:) Uglavnom,sestra mi studira kemiju i nedavno mi je rekla nesto sto me jako muci. Naime,u skoli sam ucila da se plemeniti plinovi ne spajaju s ostalim elementima, ali ona mi je rekla da se otkrilo da jedan od njih(ne znam tocno koji)se spojio s kisikom(bar tako mislim da je rekla) Pa...upomoc! Sto je prava istina i zasto je to tako? Unaprijed zahvalna...

Ime i prezime: Tanja Miljević tanja.miljevic@sk.hinet.hr

 


Tanja, 18.-ta grupa periodnog sustava elemenata, uvriježenog imena, plemeniti plinovi ipak nije tako plemenita kako se mislilo. Elektronska građa atoma te skupine izrazito je stabilna tako da je njihova reaktivnost vrlo malena, ali postoji. Spojevi su načinjeni samo s Kr, Xe i Rn, a s He i Ne. N. Bartlett je 1962., izravnom reakcijom Xe i PtF6 uspio izolirati crvenu čvrstu tvar, za koju je isprva mislio da je XePtF6 . Kasnije je utvrđeno da pri sobnoj temperaturi vrijedi jednadžba kemijske reakcije:

Xe + 2PtF6 → [XeF]+[PtF6]- + PtF5,

a pri 60 oC nastaje:

→ [XeF]+[Pt2F11]-.

Ovo su ionski spojevi u kojima su kationi i anioni jedinke složene od više atoma (molekule koje imaju naboj).

Evo još nekoliko primjera spojeva ksenona:

XeF2, bezbojni kristali, XeF4, bezbojni kristali, XeF6, bezbojni kristali, Cs2XeF8, žuta čvrsta tvar, XeOF4, bezbojna tekućina, XeO3F2, bezbojni plin.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija