Polumjer neutrona iznosi 1,5x10(na)-15m, a njegova masa 1,675x10(na)-27kg.Izračunaj gustoću neutrona uz pretpostavku da je oblik kugle. Dobivenu gustoću izrazi u g/cm3.

Ime i prezime: Marko Bebek marko.bebek@si.hinet.hr

Ovo ne bi trebao biti problem. Gustoća tijela je omjer njegove mase i volumena koji zauzima. Neutron nije nešto što susrećemo u svakidašnjem životu (iako su neutroni svuda oko nas ne popikavamo se baš preko njih) niti mu gustoću možemo odrediti uranjanjem u menzuru s vodom. Neka te to ništa ne brine. Podijeli njegovu masu s volumenom kuglice istoga polumjera (V = 4/3 r3 π). Dobiti ćeš ogroman broj što je normalno jer su elementarne čestice doista jako guste. 'Normalna' tvar nema toliku gustoću. Iako građena od elementarnih čestica većim je dijelom prazan prostor u kojemu tek tu i tamo naletimo na neki elektron ili atomsku jezgru.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr