kakva je to tvrda , a kakva meka voda i kako se tvrda omekšava ? unaprijed veliko hvala

Ime i prezime: Ivana Mlinarić zeljko.mlinaric@sk.hinet.hr

Tvrda voda je voda obogađena raznim solima, dakle kationima i anionima, u slučaju dobro topljivih soli, a jedinkama soli, u slučaju slabo topljivih soli. Meka voda je voda s malim ili neznatnim udjelom iona i jedinka soli, kažemo deionizirana voda, gdje spada i destilirana voda. Vodu omekšavamo tzv. ionskim izmjenjivačima, tvarima koje su trodimenzionalne šupljikave polimerne građe, a u te šupljine lakše primaju neke ione od drugih, pa ih onda, već prema tome, izmjenjuju, jedne puštaju iz šupljina, a druge, koje ne želimo imati u vodi, a koji ju čine tvrdom, uzima u šupljine. Kad voda prođe određeni broj puta kolonom takvog izmjenjivača (anionskog ili kationskog, već prema tome izmjenjuje li katione ili anione), deionizira se. Jedna vrsta ionskih izmjenjivača su i zeoliti. O svemu više u udžbenicima anorganske kemije (za gimnazije npr. A. Habuš, i dr., Anorganska kemija).

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr