Bok!Hvala na odgovorima.Imam neka nova pitanja pa vas molim da mi odgovorite.Pomijesano je 20 ml vode (t=20°C) i 20 ml vode (t=80°C).Koliki je konacni volumen vode?Jel mi mozete reci zasto ce volumen biti taj i koliko volumeni ovise o temperaturi?Jel mi mozete ,molim vas, objasniti nesto vise o talistu i vrelistu npr. ovaj zadatak : Stari Egipcani provjeravali su cistocu kositra izlijevanjem rastaljenog kositra na papirusu.Zapaljenje papirusa znacilo bi da je kositar cist.Ukoliko ne bi doslo do zapaljenja papirusa,uzorak kositra sadrzavao je i olovo. A)ciste tvari imaju uvijek nize taliste od necistih B)plamiste pairusa vise je od talista smjese kositra i olova C)plamiste papirusa nize je od talista smjese kositra i olova D)plamiste papirusa vise je od talista kositra E)olovo ne ujece na taliste kositra? Sve pohvale cijeloj ekipi ! Hvala

Ime i prezime: Anja Juretic emaanja@vip.hr

Moglo bi ti biti poznato da se volumen svih tvari mijenja s promjenom temperature (to je za krute i tekuće tvari u većini slučajeva zanemarivo dok volumen plinova jako ovisi o temperaturi). U ovom problemu moraš dakle, primijetiti da ne smiješ promatrati volumen vode nego njenu mase, jer ona ne ovisi o temperaturi. Da bi mogla riješiti ovaj zadatak moraš znati na koji način gustoća vode ovisi o temperaturi, zatim izračunati konačnu temperaturu vode nakon što se promiješaju i konačno, izračunati volumen te mase vode pri toj temperaturi.

To bi izračunala na slijedeći način koji vjerojatnom nećeš moći pratiti, ali ne daj da te to obeshrabri i za nekoliko godina naučit ćeš i to. Mase početnih volumena vode su

Ovisnosti volumena i gustoće nekog tijela o temperaturi opisane su jednadžbama

gdje je sa slovom 'alfa' označen koefijent karakterističan za pojedinu tvar, a t0 neka proizvoljno odabrana temperatura. Konačna temperatura nakon miješanja tkon , slijedi iz zakona očuvanja energije koja se ovdje izmjenjuje samo kao toplina. Ali, to je samo približno točno, jer ako se sustavu mijenja volumen (što je ovdje zadatak izračunati!), a nije u vakuumu, nad njim se vrši ili on vrši rad i taj rad se mora uključiti u gornju jednadžbu. Rad je zanemaren zato što su promjene volumena vrlo male pa je onda i taj rad za nekoliko redova veličine manji (osim ako se miješanje ne odvija pri vrlo velikim tlakovima). Što će reći da je iznos topline koju je hladnija voda primila jednak iznosu topline koju je toplija voda predala (naravno, zanemarimo i temperaturnu ovisnost toplinskog kapaciteta)

Konačna temperatura je

I konačni volumen

Na drugi dio pitanja malo ću pogađati odgovor. Pretpostavljam da zapaljenje papirusa ovisi o temperaturi taline, a kositar koji je onečišćen s malo olova ima niže talište od čistog kositra pa bi odgovor B bio točan.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr