Bok ! Imam problem s rjesavanjem jednog zadatka pa vas molim da mi pomognete. U casu ispunjenu ledom stavljen je termometar.Temperatura leda iznosila je 0 stupnjeva Celzijusa.Casa je zajedno s termometrom stavljena na tronozac i azbestnu mrezicu te vrlo lagano zagrijavana dok se otprilike pola leda nije rastalio.Potom je sadraj case i lagano promijesan.Koliku je temperaturu termometar pokazivao na kraju ovog pokusa?Jel mi mozete,molim vas i objasniti zasto?Jos nesto, nigdje nisam mogla pronaci nesto o Allihnovom hladilu pa vas molim da mi napisete nesto o njemu.Hvala!

Ime i prezime: Anja Juretic emaanja@vip.hr

Temperatura će biti nula stupnjeva celzijusa. Tijekom taljenja čiste kristalne tvari ne dolazi do porasta temperature jer se sva toplina, predana zagrijavanjem, troši na kidanje veza među jedinkama u čvrstoj fazi. Tek kad se sva čvrsta faza rastali dolazi do daljnjeg porasta temperature taljevine. Pokušaš li načiniti taj pokus, vjerojatno je da će ti zbog loše izoliranosti sustava od okoline i netočnosti termometra temperatura biti jedan ili dva stupnja no to je priča za sebe.

Allihnovo (kuglasto) hladilo, koje imaš dano u presjeku u zadatku, je učinkovitije jer mu je površina na kojoj se pare hlade veća (kugle). Osim toga para nailazi na zapreke na svom putu (suženja između kuglica) te se još bolje hladi i dulje zadržava u hladilu.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr