kako bi mogla epruvetu ispunjenu vodom uromila u pneumatsku kadu,a da pritom u nju ne uđe zrak.Pri tome ne smijem smočiti ruke niti epruvetu začepiti čepom,a na raspolaganju imam komadić tkanine,komadić papira,jaki magnet,flomaster,šestar i lopticu za stolni tenis.

Ime i prezime: eva dia@vukov

Eva, drugi puta napiši i prezime i ispravnu e-mail adresu, a sad ćemo ti odgovoriti jer ti je prvi put, a i volim ovo pitanje. Trik je jednostavan treba ti samo komadić papira. Napuniš epruvetu do vrha vodom i onda na nju staviš komadić papira koji će se smočiti i zalijepiti za rub otvora epruvete (adhezija i napetost površine). Takvu epruvetu možeš okrenuti i voda neće iscuriti. Isto možeš načiniti i s predmetnim stakalcem ili nekom drugom sličnom površinom. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr