Da li postoji 100%-tni alkohol? Da li će na županijskom iz kemije za prve razrede biti kristalne rešetke i stehiometrije kemijskih reakcija? Trebamo li znati rješavati redokse?

Ime i prezime: Tihana Kucijan Zdravka.Kucijan@public.srce.hr

Ka' 'e ovo? Sestre? :)

Iz alkohola je moguće kombinacijom kemije i fizike odstraniti veliku većinu vode, mogli bismo reći i svu. E sad, što znači svu vodu i što je zapravo 100 %-tni alkohol to je drugo pitanje. Recimo postoji li 100 %-tna voda?!? :)

Što će biti u županijskim zadaćama prvih razreda moguće je vidjeti u Pravilniku Susreta i natjecanja iz kemije 2003 koji možeš naći na našim stranicama u prikladnoj rubrici (tamo gdje tražiš i stare zadaće).

Što to znači moramo li znati rješavati redokse?!? Tko te uči tako čudne stvari? Što je to redoks? ...
Eeeee, sve što za izjednačavanje kemijskih rečenica (čitaj jednadžbi) treba je: zakon o održanju mase i zakon o održanju naboja.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr