Molila bih da mi nešto kažete o legurama (definicija, karakteristike, vrste..) ili da me uputite na nwku od web stranica gdje bi to mogla pročitati. hvala

Ime i prezime: Maja Mihajlović cikla@net.hr

Legure (slitine) materijali su metalnog karaktera sastavljeni od više metala ili bar jednog metala i nemetala. Ako se atomi različitih metala međusobno zamjenjuju u kristalnoj strukturi nastaju čvrste otopine. Zamjena može biti potpuno nasumična ili pravilna (ugrađeni atomi zauzimaju posebne položaje u kristalu). Mali atomi (ugljik, dušik, bor, vodik...) mogu ući u prostor između atoma metala te nastaju intersticijske legure. U nekim slučajevima metali tvore spojeve (intermetalni spojevi) definiranog sastava i posebnih svojstava u kojima su atomi povezani metalnom vezom s djelomičnim ionskim i kovalentnim karakterom.
U knjizi Molekule i kristali Drage Grdenića (izdaje Školska knjiga od 1973.) lijepo su opisani metali i legure i preporučujem je kao dodatnu literaturu.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr