da li možda netko zna gdje se može nabaviti ferric ammonium citrus (prijevod bi valjda bio željezno amonijakov citrus, koliko sam uspio shvatiti iz strane literature to je jedna od željeznih soli) i potassium ferricyanide (kalij fericijanid). Naime čitao sam da se od te 2 kemikalije, kada se nanesu na papir može napraviti fotoosjetljivi papir, a pošto se bavim fotografijom htio bih i sam napraviti papir na koji ću reproducirati svoje fotografije. Inače, proces se zove Cyanotype. Hvala

Ime i prezime: Ivan Mušanović imusanovic@gmail.com

"Ferric ammonium citrus" je nestehiometrijski amonijev željezov citrat, spoj koji se može dobiti otapanjem željezovog hidroksida u otopini amonijaka i limunske kiseline. Neprisuće oksidacijskih brojeva i količina pojedinih reaktanata govori da nije baš najjasnije čega sve i koliko točno unutri ima, a i to da nisam našao nikakve suvisle recepture. Poznato mi je tek da postoje dvije forme, smeđa i zelena (prva očito s više željeza(III), potonja sa željezom(II)), ali nisam našao kako postići da se dobije nekoja od njih. Ipak, istaložiti željezov hidroksid natrijevim karbonatom ili, bolje, hidroksidom, nije tako teško, a oksidacija se donekle može spriječiti tako da se u otopinu doda malo nekog jodida. Limunska kiselina se može nabaviti u većini dućana, a amonijak se lako spravi iz ureje. Dalje slijedi metoda pokušaja i pogreške.
Kalijev heksacijanoferat(III) ili crvena krvna sol je malo teži za pripravu, a i za nabavku, budući da ga nigdje još nisam primijetio u prodaji, a sinteza traži žarenje spaljenih životinjskih ostataka s kalijevim karbonatom i željeznih strugotinama te naknadno pročišćavanje i oksidaciju klorom. Postoje, istina, i druge metode, ali bez gotovih cijanida ne može se izbjeći žarenje.

Mjesta na kojima bih pokušao tražiti te kemikalije su u prvom redu trgovine slikarskim potrepštinama. Tamo često imaju koješta pa se isplati proći kroz nekoliko njih i pitati imaju li to što tražiš. Ono što treba imati na umu je mogućnost da imaju te kemikalije pod nekim drugim imenima, dočim ona kemijska niti ne znaju. Vjerojatno je najbolje pitati imaju li kemikalije za cijanotipiju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr