Moj otac ima tzv slanu sobu u okviru koje se koristila staklena voda za izradu tj lepljenje kuhinjske soli na stiropor i na zidove sobe. Obzirom da sam oduševljen KEMIJOM kao predmetom pitao me je za karakteristike kristala koji nastaju mešanjem staklene vode i NaCl a delimičan odgovor samnašao na vašem sajtu. Da li bih mogao dobiti dodatni komentar u vezi otpornosti takvih kristala i eventualne otrovnosti i opasnosti po posetioce ( oni su po zidovima i služe za dekoraciju) Hvala unapred - izvanredan sajt imate

Ime i prezime: Aksentije Tošić aksentijetosic@ptt.rs

 


Za kuhinjsku sol (NaCl) vjerojatno i sam znaš da je prilično bezopasna (jedenje pola kile soli može ubiti, ali to ne čini sol otrovom, već samoubojicu nekreativnim), a hlapljenje ionskih tvari prilično je zanemarivo. Koliko soli pak završi kao aerosol, otopljena u kapljicama vode u zraku, to ne znam (osim što se dosta očito osjeti miris). Kristali kuhinjske soli imaju tvrdoću od 2 do 2,5 po Mohsovoj skali, što će reći da su prilično mekani i lako se ogrebe (tvrdoća dijamanta je 10, a talka 1). Kao tipična ionska tvar, također su i krti pa nije mudro previše lupati po njima, osim ako ih ne želimo razbiti.

Što se vodenog stakla tiče, ono je prilično lužnato (koncentrirana vodena otopina natrijevog silikata), tako da nije mudro piti ga ili se njime zalijevati. Inače je prilično bezopasno. Zato se i koristi u tehnici i građevinarstvu. Ako nisu izloženi prevelikim količinama vlage, predmeti zalijepljeni vodenim staklom trebali bi ostati gdje i jesu. U slučaju kuhinjske soli, voda bi prvo otopila sol, a tek onda oštetila silikatni premaz.

Tvrdnja da miješanjem kuhinjske soli i vodenog stakla nastaju nekakvi kristali mi pak nije posve jasna. Malo soli bi se trebalo otopiti u vodi, ali nedovoljno za bilo što, dočim iz te otopine ne bi trebalo izlaziti ništa kristalno.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija