Kako prikazati kemijskom jednadžbom proces esterifikacije glicerola s tri molekule oleinske kiseline? Hvala

Ime i prezime: đorđe drašković dorde77@hotmail.com

Kemijske jednadžbe pišu se u obliku:

a A + b B + c C + ... → p P + q Q + r R + ...

pri čemu velika slova označavaju reaktante (lijevo) i produkte (desno), a mala njihove stehiometrijske koeficijente. Stehiometrijski koeficijenti moraju biti prirodni (premda će se nekad naći i racionalnih brojeva), međusobno prosti (najveći zajednički djelitelj svih stehiometrijskih koeficijenata mora biti jedan) i takvi da ukupan broj istovrsnih atomâ na jednoj i drugoj strani bude jednak.

U reakciji glicerola s oleinskom kiselinom reaktanti su spomenuti u prethodnoj surečenici, a produkti su voda i gliceril-trioleat (glicerol esterificiran s tri molekule oleinske kiseline). Ako ne znaš kemijske formule tih spojeva, potraži ih u udžbeniku ili po Internetu. Nisu pretjerano anonimni.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr