1.Izračunaj masu ugljika od koje nepotpunim izgaranjem u prostoriji volumena 40m kubičnih nastaje letalna doza ugljikova monoksida u zraku ; gustoća CO je 800ppm .Temperatura je 20 stupnjeva celzijusa , a tlak 1 bar. 2. Izračunaj volumen coca cole koja je potrebna de se djelovanjem u njoj otopljenog ugljikovog dioksida otopi jedan gram kalcijevog karbonata . U litri coca cole je otopljeno 5 grama ugljikova dioksida . 3. Pri odrađenim uvjetima grafit je moguće prevesti u dijamant . Taj prijelaz možemo prikazati jednadžbom : C(grafit)---> C( dijamant) ΔrHº= + 1.9 kj/mol. Gustoća grafita je 2,3 g cm na minus treću , a dijamanta 3.5 g cm na minus treću. Prelasku grafita u dijamant pogodovat će: a) viša temperatura b) niži tlak c) visoki tlak d) niža temperatura HVALA UNAPRIJAD !

Ime i prezime: Iva Marić iva.maric.zg@hotmail.com

 


Zanemari li se činjenica da se u zadatku zanemaruje stvarnost (nije baš trivijalno postići uvjete u kojima će nastajati samo ugljikov monoksid, a nimalo dioksida), zadatak je više nego lagan. Iz volumena prostorije i volumnog udjela ugljikovog monoksida (To nije isto što i gustoća.) te pomoću jednadžbe stanja idealnog plina lako se dobije koliko ugljika treba spaliti uz manjak kisika, e kako bi se moglo računati na sigurnu smrt. Prvo treba imati jednadžbu kemijske reakcije:

2 C + O2 → 2 CO ,

a zatim se može krenuti u račun:

m(C) = M(C)n(C)

= M(C)n(CO)

= M(C)pV(CO)/RT

= M(C)pφ(CO)V(soba)/RT


Drugi zadatak nije rješiv. S jedne strane, nedostaju mu konstanta topljivosti kalcijevog karbonata, konstante disocijacije ugljične kiseline i konstanta ravnoteže između ugljikovog dioksida i ugljične kiseline, što posve onemogućuje rješavanje. Pretpostavka da se može uzeti da će otapanje ići do kraja svojom pogrešnošću nije daleko od Napoleonove i Hitlerove ideje da se može osvojiti Rusiju.
S druge strane, Coca-cola nije samo vodena otopina ugljikovog dioksida i kad se u nju ubaci kakav vapnenački kamenčić, on će reagirati s fosfornom kiselinom, kao i s hrpom organskih kiselina koje su tu također prisutne, premda u malim količinama. Zanemarivanje fosforne kiseline kraj ugljikovog dioksida opet traži metaforu. Takav propust ravan je onom što ga čine naše vlade kad računaju da će turistička sezona spasiti državnu ekonomiju od kolapsa. Nije mudro ignorirati veći dio gospodarstva, kao ni najkiseliju komponentu pića koje je u originalu sadržavalo kokain.

Treći zadatak također nije posve lišen simplifikatorskih boljki. Dok je utjecaj tlaka sasvim očit, budući da se gustoće znatno razlikuju (nadam se da je intuitivno jasno da će veći tlak ići u korist veće gustoće), s temperaturom već to nije slučaj. Bolje rečeno, za pretvorbu grafita u dijamant treba visoka temperatura, ali razlog tomu nije mizerno pozitivna entalpija te pretvorbe, već činjenica da se organizacija atomâ mora iz temeljâ preurediti. Za to treba oveća hrpa energije, a to što će se većina te energije osloboditi kroz stvaranje veza u dijamantu ne pomaže puno. Ovdje je energija aktivacije važnija od entalpije.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija