Konstruiraj entalpijski dijagram. Izračunaj prirast entalpije za reakciju u kojoj 500 grama kalcijeva karbida reagira s dovoljnom kolicinom vode. Meni je ovaj zadatak potpuno jasan, ali nije mi jasno zasto ide da je "mi"(apsolutan broj koji cini vrijednost koeficijenta) jedan u ovoj jednadzbi. Znam da je jedan zbog profesorice, ali bojim se da mi ne dode neki drugi broj i onda ce mi prirast entalpije biti netocan. ΔH = ΔrH * n(CaC2)/1(CaC2)

Ime i prezime: Ivan Jardas tomo.pucar@gmail.com

 


Kod svih zadataka koji se dotiču stehiometrije kreće se od jednadžbe kemijske reakcije. U ovom slučaju ona glasi:

CaC2 + 2 H2O → Ca(OH)2 + C2H2 .

Veza između reakcijske entalpije (veličina specifična za određenu reakciju) i entalpije neke reakcije (veličina specifična za neki sustav u kojemu se reakcija zbila) je:

ΔΗ = ΔrΗ·ξ ,

gdje je ξ doseg reakcije. Doseg reakcije definira se kao:

ξ = Δn(A)/ν(A) ,

gdje je A bilo koji sudionik reakcije, Δn(A) promjena njegove množine, a ν(A) njegov stehiometrijski koeficijent. Tu je jako bitno imati na umu da su stehiometrijski koeficijenti reaktanata po definiciji negativni brojevi, dočim su oni produkata pozitivni. To što se to u kemijskim jednadžbama ne piše stvar je povijesti i praktičnosti. Minusi na lijevoj strani jednadžbe (u ovom zadatku −1 za kalcijev karbid i −2 za vodu) ne bi baš bili estetski najsretnije rješenje.
Druga stvar koju treba znati, tj. imati na umu nešto očito, je da se količine reaktanata u reakcijama smanjuju, a količine produkata povećavaju. Posljedično, ako je A reaktant, Δn(A) nužno će biti negativna. U tvojem zadatku to znači da će promjena mase kalcijevog karbida biti −500 g.

Sad se možemo vratiti jednadžbama. Kako je doseg reakcije nešto što se u pravilu ne računa, nego služi kako bi se lakše razumjelo i preračunavalo konkretne množine i ine veličine, dopustit ću si i ovdje da ga bezočno iskoristim i onda odbacim:

ΔΗ = ΔrΗ·ξ

= ΔrΗ·Δn(CaC2)/ν(CaC2)

= (ΔrΗ·Δm(CaC2))/(ν(CaC2M(CaC2))

Kako se vidi, na kraju imaš samo dvije konstante i dvije veličine od koju jednu treba zadati, a druga se dade iščitati iz kemijske jednadžbe.

Ukratko, stehiometrijski koeficijent možeš i moraš vidjeti iz kemijske jednadžbe i taj je broj negativan za reaktante. Isto vrijedi i za promjenu količine reaktanta. Spomen apsolutne vrijednosti je pak potpunog ignoriranja vrijedan spomenik narazumijevanju temeljâ stehiometrije.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija