U pitanju je sistem etanol - sekundarni butanol sa protokom 321 kmol/h, sa sadržajem lakše isparljive komponente 0.23 i temperaturom 25 °C. Proces se izvodi pri pritisku 760 mmHg. Radi se o parcijalnom isparivaču. Hitno mi treba da se odredi broj stepeni slobde nezasićenog sistema, Gibbsovom metodom. MOLIM VAS, DA MI OVO ODGOVORITE DANAS, JER MI JE TO JAKO POTREBNO U VEZI PROJEKTNOG ZADATKA ZA SUTRA! Hvala puno!

Ime i prezime: Alen Agic alenaga@gmail.com

Ono što tražiš djeluje otprilike kao da trebaš napraviti neku sintezu u deset koraka, a pitaš kako izračunati iskorištenje. Nerazumijevanje toga što radiš neće te znatno omesti ako imaš napisanu proceduru, ali dovodi u pitanje smisao tvojeg eksperimentalnog rada.

Gibbsovo pravilo faza glasi:

F = CP + 2

gdje je F broj stupnjeva slobode, C broj komponenti, a P broj faza. Komponente očito imaš dvije, a također i faze. Osnovne računske operacije vjerojatno znaš.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr