Imam par pitanja vezanih uz kemiju i kemijske pokuse 1)Po čemu se sve molekulski kristali razlikuju od ionskih? 2)Kakva je topivost vodika u vodi s obzirom na njegovu polarnost? 3)Zašto kada otvorimo bocu klorovodične kiseline nastaje "bijeli dim"? 4)Objasnite kako nastaju inducirani dipoli! Hvala puno!

Ime i prezime: Helena Jankovic helenach05@hotmail.com

 


Prvenstveno se molekulski kristali razlikuju od ionskih po tomu što su prvi građeni od molekula, a drugi od ionâ. Kod anorganskih tvari može se zapaziti da one ionske imaju dosta viša tališta od onih koje su građene od neutralnih molekula, dočim je kod organskih to malo teže procijeniti. Također, kristalizacijska voda znade dosta zakomplicirati stvari.

S obzirom na savršenu nepolarnost molekule vodika, topljivost tog plina u vodi očekivano je niska.

Otvoriš li bocu koncentrirane klorovodične kiseline u kakvom zapuštenom kokošinjcu, zbilja će se pojaviti bijeli dim. No, ako to učiniš u atmosferi koja nema znatnih količina amonijaka, možeš očekivati samo maglu. A i to tek ako je zrak dobrano nakrcan vodenom parom. Tada će klorovodik navući na se nešto vode iz zraka i stvoriti kapljice. Razlog tomu je što tvari topljive u vodi malo snize tlak para vode, tako da tamo gdje tih tvari ima puno u zraku počne kondenzacija. Na molekulskoj razini se to svodi na stvaranje nakupina molekula vode i klorovodika.

Inducirani dipol nastaje djelovanjem drugog dipola. Elektroni nisu fiksirani u molekulama i atomima, tako da se djelovanjem obližnjih naboja rasporede manje simetrično nego što bi to inače činili, posljedica čega je polarnost molekule.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija