Zbog čega su anorganski spojevi magnezija bolje topljivi u vodi od spojeva srebra? Mislim, magnezij ima veći naboj i manji ion što bi trebalo izazivati slabiju, a ne veću topljivost. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Bruno Horvat horvat.bruno@gmail.com

Manji naboj i veći radijus zapravo nisu jako povoljni što se topljivosti tiče. Takve će čestice biti sklonije stvaranju kovalentnih veza, tako da će sa suprotno nabijenim ionima, ako su im po tomu slični, tvoriti teško topljive krutine. Nasuprot tomu, mali i jako nabijeni ioni stvarat će jake, ali dominantno ionske interakcije, tako da polarnim otapalima neće biti teško razbiti kristalne slagaline, budući da će se lako formirati dobrano polarizirane solvatacijske sfere koje će razdvajati pojedine ione.
Naravno, procjenjivati topljivost soli samo po kationu jednako je umna rabota kao i očekivanje ishoda nogometne utakmice ako poznajemo samo jednu momčad. Ili procjena volumena plina ako znamo samo njegovu množinu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr