tema seminarskog rada mi je kompleksni spojevi nikla i kobalta...trenutno ne mogu do litereture pa bih vas zamolio za pomoć..potrebno mi je nešto općenito o tim elemntima i njihovim kompleksnim spojevima.. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Matija Čulig

Ako ne možeš doći ni do kakve knjižnice (gdje bi se moglo naći "Opću i anorgansku kemiju" po Filipoviću i Lipanoviću, neku od par knjiga posvećenih kemijskim elementima ili kakav opsežniji udžbenik anorganske kemije), ostaje ti Internet. Wikipediju mnogi pljuju, ali pouzdanija je od većine internetskih izvora. K tomu, u njoj postoje reference koje vode do drugih (nekad primarnih) izvora, od kojih su neki također dostupni putem Interneta.
Uglavnom, seminar ti neću pisati, ne vidim u tomu smisla, a nisam baš niti opterećen tolikim viškom vremena. Opće smjernice za traženje podataka sam dao, a mogu još dodati da se na par stranica možeš uredno pozabaviti njihovim elektronskim konfiguracijama u različitim oksidacijskim stanjima ter izvesti iz toga kakve će biti geometrije koordinacijskih spojeva koje ti ioni mogu tvoriti. Hrpa teksta koja zapravo ne traži literature, premda se i to može naći u knjigama koje se bave tim dijelom kemije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr