Važnost izotopa u svakodnevnom životu????????plizz

Ime i prezime: Luka perić luka_peric@hotmail.com

Meni osobno i nisu jako važni. Nije da se puno trudim da mi dijamantno prstenje bude od ugljika-13 (doduše, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi taj dijamant lomio svjetlost), ili da sam sklon ispijanju teške vode.

Spoznaja da kemijski elementi obično postoje kao smjese više različitih izotopa bila je od temeljnog značaja u otkrivanju građe atoma, kao i u razvoju modernog shvaćanja kemijskog elementa. Praktični značaj toga uglavnom obitava u znanosti, ponajviše u (čestičnoj) fizici te fizikalnoj i analitičkoj kemiji, ali razvile su se i neke dijagnostičke metode u medicini, koje koriste obilježavanje radioaktivnim izotopima, dočim se u geologiji i arheologiji određivanjem prisuća određenih radioaktivnih izotopa može odrediti starost uzoraka. Također, ne treba zaboraviti niti nuklearne bombe, za razvoj kojih je nužno poznavanje naravi različitih izotopa. Nadam se da one ipak neće postati dijelom svakodnevnog života.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr