Pozdrav jedno pitaje mozete li mi napisati sve reakcije sinteze i analiza za 7 razred , havala!!

Ime i prezime: Marko Zaric zaricmarko@hotmail.com

Sinteza i analiza su malo nejasni pojmovi. Ako se držimo elemenata i spojeva, onda je nastajanje drugih iz prvih sinteza, dočim je obrnuti proces analiza. No, praktično sinteza znači svaki postupak kojim se pripravlja ma koja tvar, dočim analiza označava one postupke kojima se određuje količina ili narav nečega.

Sve reakcije ti pak ne mislim pisati, budući da udžbenik imaš ti, a ne ja. Uzmi lijepo knjigu u ruke i ispiši si sve reakcije na komad papira. U moje doba ih nije bilo previše, sad bi trebalo biti manje, budući da se gradivo sustavno zatire. Kad ih ispišeš, možeš ih prema spomenutom kriteriju svrstati u sinteze, analize i ono što ne spada nikamo. Za treću kategoriju, koja će vjerojatno biti dominantna, možeš ili napomenuti da kategorizacija nije najsretnije zamišljena, ili pak iz glave vaditi opravdanja za nasumično biranje sinteze ili analize.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr