Molim Vas da mi odgovorite na pitanja: 1) Jednažbama prikažite elektrolizu vodene otopine kalijeva klorida(i taline kalijeva klorida isto) 2)što se događa na člancima između elektrolize vodene otopine natrijeva klorida i taline natrijeva klorida 3)Što je redukcija i na kojem se članku odvija 4)objasni razliku između galvanskog članka i elektrolitnog članka 5)Što je oksidacija i na kojem se članku odvija Hvala! :)

Ime i prezime: Ivana Marić s567@net.hr

Kod obiju elektroliza na anodi se oslobađa klor, dočim se na katodi u prvom slučaju oslobađa vodik, a u drugom kalij:

2 KCl(aq) + 2 H2O(l) → 2 KOH(aq) + Cl2(g) + H2(g)

2 KCl(l) → 2 K(l) + Cl2(g)

Drugo pitanje je samo po sebi manjkavo smislom, tako da ću se praviti da se u njemu tražilo što se događa na pojedinim elektrodama. Kad imaš talinu, situacija je jednostavna. Na katodi se reduciraju kationi, a na anodi oksidiraju anioni. U slučaju ovih jednostavnih soli nastaju elementarne tvari. Ako pak imaš otopine, metali ne mogu nastati jer odmah reagiraju s vodom (jedan trik da se to izbjegne je upotreba živine katode, tako da se stvara amalgam, koji s vodom reagira znatno sporije) dajući tako vodik, dok se na anodama uz klor (ili što već) može oslobađati i kisik, a mogu nastajati i peroksidni i superoksidni anioni.

U kemiji, redukcija je proces kojim se nekoj kemijskoj vrsti smanjuje oksidacijski broj. Gdje se zbiva, rekoh ranije.

Galvanski članak daje energiju, elektrolitski ju troši.

Oksidacija je obrnuti proces od redukcije. Kako to često sa suprotnim pojavama biva, ne može jedna bez druge. Ako se nešto oksidira, nešto se mora i reducirati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr