Dobar dan Molim vas da mi odgovorite na ovo pitanje.Unaprijed hvala. Pitanje:Zašto je tvrdnja "Svaka tvar ima samo jednu trojnu točku",pogrešna?Navedite primjer koji pobija tu tvrdnju. Matea Kuna

Ime i prezime: matea kuna mateacelebrity

Trojna točka je stanje neke tvari kod kojeg su tlak i temperatura takvi da su istovremeno u ravnoteži tri različite faze (u što spadaju i agregatna stanja) te tvari. Budući da tvari često mogu kristalizirati u više različitih polimorfa, a mnoge od njih mogu postojati i kao amorfne faze, čega je voda jedan od upečatljivijih primjera, nužno će se na faznom dijagramu naći još točaka u kojima graniče tri faze. Zbog toga je tvrdnja da svaka tvar ima samo jednu trojnu točku nužno pogrešna.
S obzirom na to da je polimorfija gotovo univerzalna pojava, moglo bi se postaviti suprotnu tvrdnju: tvari općenito imaju više trojnih točaka. Međutim, izgleda da plemeniti plinovi ne običavaju kristalizirati na više različitih načina, tako da najvjerojatnije postoji određena količina tvari koje imaju samo jednu trojnu točku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr