Arsen sa nitratnom kiselinom i vodom daje arsenovu kiselinu i dusik(II.) oksid. Koliko atoma Arsena ulazi u reakciju pri nastajanju 1 m3 dusik(II.) oksida?

Ime i prezime: Ivona Pavic ivona.pavi@yahoo.com

Stavivši veliko slovo arsenu, pretvorila si kemijski element u osobu. Također, arsenove kiseline su arsenska i arsenasta. Oksidacijom arsena dušičnom kiselinom nastaje ona prva:

3 As + 5 HNO3 + 2 H2O → 3 H3AsO4 + 5 NO

Dalje ide obično preračunavanje uz uobičajeno hrabre pretpostavke. Pretpostavke su da se mislilo na onakve uvjete (standardni tlak, normalna temperatura) uslijed kojih će jedan mol (idealnog) plina zauzimati 22,4 litre. Upotrebom te pretpostavke možeš odrediti množinu oslobođenog dušikovog(II) oksida, a iz nje pomoću jednadžbe reakcije množinu utrošenog arsena. Množenjem množine s Avogadrovom konstantom dobivaš konačno broj arsenovih atoma.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr