Zašto molekula P2O5 u prirodi ne postoji?

Ime i prezime: Lucija Livajić lucijalivajic1998@gmail.com

Fosforov(V) oksid vrlo rado reagira s vodom i apsorbirat će i najmanje tragove vode koji mu se nađu u blizini. Zbog toga se često koristi kao sredstvo za sušenje. Apsorpcijom vode taj spoj prelazi u razne meta- i polifosforne kiseline, da bi na kraju prešao u fosfornu kiselinu. Uzme li se u obzir da je naš planet prilično krcat vodom, nije realno očekivati da će fosforov(V) u prirodi dugo ostati kao takav, a još manje da će spontano nastajati. Sve njegove molekule prije će ili poslije pokupiti nešto vode i prijeći u fosfornu kiselinu (što se najvjerojatnije dogodilo dok je još Svemir bio mlad). Van Zemlje situacija očito nije puno bolja, budući da nisam našao spomena da bi netko u međuzvjezdanoj prašini detektirao fosforov(V) oksid. Međutim, kako je voda zapravo jedna od najčešćih molekula u Svemiru (trebala bi po zastupljenosti biti prva iza vodikove molekule), to i ne treba puno čuditi, budući da je sav fosforov(V) oksid mogao izreagirati s vodom i dati fosfornu kiselinu koja je pak s raznim metalima ili njihovom oksidima konačno dala fosfate. Fosfati su, naravno, zamijećeni posvuda.
Sve u svemu, kriva je voda. Ima je puno previše da bi tvari koje s njome reagiraju mogle preživjeti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr