zašto sapun radi mjehuriće?

Ime i prezime: sanja vojnović

 


Ne radi mjehuriće samo sapun, sudjeluje tu i voda, i to kao glavni građevni materijal.
Mjehurić kakav vidiš u pjeni nastaje u času kad mjehurić plina izroni na površinu i obično ne potraje dugo. Međutim, samo njegovo postojanje govori nešto o tekućini. Naime, dio tekućine koji se nalazi točno iznad plina koji izranja trebao bi, ako se držimo onoga što vidimo kad npr. izlijevamo vodu iz čaše, jednostavno oteći tj. pasti dolje. Budući da se to očito ne dogodi odmah, očito tu postoji još nešto. To nešto jesu međumolekulske sile. Iste one sile koje molekule tekućine sprečavaju da odmah ispare zaslužne su i za to da se iznad mjehurića plina formira opna. Tu ćeš opnu zamijetiti uvijek, samo što će nekad onda gotovo odmah puknuti, dočim će u nekim slučajevima dugo ostati stabilna.
Pomalo ironično, za pucanje tih opni krive su iste one sile koje ih i drže u komadu. Naime, poradi toga što su opne tanke, kod njih se velik dio molekula tekućine nalazi na površini, što takvu strukturu čini nestabilnom. Razlog nestabilnosti je to što su molekule na površini okružene s manje drugih molekula negoli one usred tekućine, zbog čega stvaraju manje interakcija s drugim molekulama.
Ono što radi sapun je snižavanje te razlike u energiji. Anioni masnih kiselina poslažu se po površini tako da im karboksilne skupine ostaju u vodi, dočim u vodi slabo topljivi alkilni lanci vire van. Na taj način rubne molekule vode više nisu na površini, tako da se energija sustava snizi, a alkilni lanci ne stvaraju toliko jake interakcije, budući da su nepolarni, pa destabilizacija time što su oni ipak na površini nije znatna.
Organizacija alkilnih lanaca po površini bilo opne mjehura od sapunice, bilo "obične" vode, zaslužna je za to što se sapuni i deterdženti zovu surfaktantima ilitiga površinski aktivnim tvarima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija