1.Možete li mi reći nešto što se tiče kemijskog elementa molibdena?Ako može da ne budu neke formule i kemijki izrazi nego npr.šta se od njega dobiva,gdje se nalazi u prirodi... 2.Što su pasje pećine?Također nešto samo što je glavno i važnoza ovu temu.unaprijed hvala

Ime i prezime: Mirko Šarić aricmirko@yahoo.com

Ne vidim razloga da ti prepričavam ono što se može naći u lako dostupnim knjigama. U zadnje vrijeme izašlo je u Hrvatskoj nekoliko knjiga koje se bave baš kemijskim elementima, i to baš na način koji si ovdje opisao. Sve u naslovima imaju spomenute kemijske elemente, tako da ih ne bi trebalo biti teško locirati u knjižnici (ako ih ima).

Za pasje pećine pak ili nikad nisam čuo, ili sam već za njih zaboravio. Blizu Napulja postoji jedna sitna pećina koja se baš tako zove (Grotta del cane), a koja ima zahvaliti to ime nakupljanju ugljikovog dioksida i s tim vezanoj pogibli mnoštva pasa i drugih manjih životinja koje su u nju zašle ili naprosto bile preblizu.
Moguće je da su i druge manje pećine dobivale ime "pasje", budući da su zarad svoje veličine mogle psima poslužiti kao skloništa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr