KaKo mogu znati koliko konstrukcijskih izomera ima glukoza?

Ime i prezime: Marija Lovrić matijab93@hotmail.com

Na pitanje ti ne mogu dati jednoznačan odgovor, budući da nisam još nikad čuo za konstrukcijske izomere.

Ako si kojem slučajem mislila na konstitucijske, činjenica da sam rođen i odrastao u balkanskom kulturnom vidokrugu pretvara svaki opis te silne množine u psovku. Načinâ na koje se ta 24 atoma mogu preslagivati u manje ili više suvisle molekule ima previše za puko prebrojavanje (naravno, možeš pokušati nacrtati ih sve, možda ti ne uzme više od nekoliko desetaka minuta), a sustavne metode za prebrojavanje izomerâ najvjerojatnije i dalje nema, već samo gomila specijalnih slučajeva koji se mogu dobiti primjenom teorije grafova.

Ako si pak napravila dvostruki lapsus i mislila na stereoizomere, trebaš samo uočiti da imaš četiri asimetrično supstituirana ugljikova atoma (pet, ako gledaš ciklički oblik, ali taj izomerizira sve u šesnaest), tako da, uzevši u obzir činjenicu da postoje dvije moguće konfiguracije za svaki, imaš 24 stereoizomera.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr